SmartDok har styrket laget: Ny UX-er og to systemutviklere på plass
Emily og Marius startet 23. september 2024 og Bjarte begynte 1. april samme året. Alle tre holder til på Tromsø-kontoret vårt.
Fra biofysikk til programmering
Før Bjarte Aarmo Lund begynte å jobbe som utvikler jobbet han i flere år som forsker innenfor feltet biofysikk og studerte hvordan biomolekyler kan få kjemiske reaksjoner til å skje, om det er i en liten bakteriecelle eller i kroppen vår.
Her brukte han både teoretiske metoder med beregninger på super-datamaskiner med hundrevis av prosessorer og laboratoriemetoder med partikkelakseleratorer for å generere intens røntgenstråling. For han var det som et stort puslespill, der hver av de ulike metodene han brukte kunne være en puslebrikke der han som forsker fikk pusle brikkene sammen for å få et klart bilde.
Dessverre opplevde han sektoren som underfinansiert, og det ble vanskelig å opprettholde det familielivet han ønsket å ha. Det kreves nemlig stor innsats for å forbli konkurransedyktig som ung forsker.
Dermed tok han med seg problemløserhatten og det han hadde lært om programmering, og begynte å jobbe for E-helseselskapet DIPS. Her hadde han to spennende år som utvikler på et team som bygde et nytt system for sikker meldingsutveksling mellom instansene i helsevesenet.
Dette gav mersmak på utviklerlivet og jeg fant ut at jeg ville teste ut hva SmartDok kunne tilby av muligheter.
Hva er førsteinntrykket med å jobbe i SmartDok?
– Jeg blir veldig ydmyk i møte med den tilliten som våre kunder viser oss ved all den informasjonen de legger inn i systemet; fra timelister, til prosjektplaner og avvik. De har investert mye i vår plattform og det tar jeg til meg som en utfordring om å levere et best mulig produkt tilbake til kundene og brukerne.
– I SmartDok møter en et firma som i dag er en del av Visma-konsernet, men likevel beholder en klar nordnorsk identitet og det syns jeg det er stas å være en del av. SmartDok er som en sveitsisk lommekniv, et pragmatisk verktøy for å kunne løse problemene våre kunder møter på en enkel måte.
Hva er det som gjør at du trives med å jobbe som systemutvikler?
– Da jeg jobbet som forsker måtte jeg stadig søke om instrumenttid for å få bruke partikkelakseleratorerer eller om kvoter på superdatamaskinene for å gjøre beregningene mine, men som utvikler opplever jeg å ha det jeg kan ønske meg tilgjengelig på laptop-en jeg fikk utdelt.
– Jeg kan lett sette opp “eksperimenter” som koster meg veldig lite, i både tid og investering, og det gleder forskeren i meg.
– SmartDok er nå et 20 år gammelt firma, og av og til er det nødvendig å pirke i de gamle delene av koden. Da får jeg ta på meg både arkeolog og sosiolog-hatten for å svare på hvordan og ikke minst hvorfor ting ble som de ble.
Har du noen framtidsdrømmer/-planer?
– Jeg var nylig på en presentasjon med Scott Hanselman der han sa at han drømmer om en Star Trek-fremtid der teknologien muliggjør fantastiske ting, og det resonnerer med meg: jeg er en teknologioptimist og vil være med på å gjøre hverdagen bedre for menneskene rundt meg ved hjelp av teknologi. For meg handler det om gode brukeropplevelser der brukerne har brukergrensesnitt som gjør at de kan fokusere på de arbeidsoppgavene de kan best.
– Det er liten tvil om at kunstig intelligens og språkmodeller er kommet for å bli, men om chatboter er det beste brukergrensesnittet er jeg ikke sikker på. Uansett er jeg begeistret for at jeg nå får lov til å utforske fronten av teknologiutvikling.
– Et klart mål for min del er at vi bedre skal kunne nyttiggjøre oss av den informasjonen som er lagret; er det noe vi kan lære ut av informasjonen som gjør oss i stand til å si noe om fremtiden eller forklare fortiden? Det tror jeg vil kunne skape stor verdi for våre brukere.
Fra Lillesand via Oslo til Tromsø
Emily Skippervold Mellem kommer fra et lite sted på Sørlandet som heter Lillesand, noe hun tidlig kjente på at var litt for lite. Hun flyttet derfor til Oslo for å studere International Marketing. Gjennom studietiden ble hun veldig interessert i konseptutvikling og det å forstå sammenhenger, UX var derfor et naturlig next step. Hun tok et årsstudium i UX design og fant raskt ut at dette var hennes fagfelt.
Etter endt studietid, midt i pandemien, befant hun seg i startupmiljøet i Oslo og jobbet som selvstendig designkonsulent. Gjennom denne tiden ble hun kjent med mange interessante folk og fikk muligheten til å bidra på ulike prosjekter og hjelpe ulike bedrifter.
Samtidig holdt hun også litt kurs, foredrag og gjesteforelesninger for fagskolestudenter på Noroff innen UX design, grafisk design, og frontend development. Det ene ledet til det andre, og plutselig var hun foreleser på fulltid.
Hun forteller at det har vært utrolig givende å kunne introdusere nye designere til fagfeltet og bli pushet til å tenke nytt og utfordre sin egen praksis som designer.
Etter mange år i Oslo kjente hun på behovet for å gjøre noe nytt. Da muligheten i SmartDok bød seg tok det ikke lang tid før hun plutselig satt på flyet på vei til Tromsø.
Hva er førsteinntrykket med å jobbe i SmartDok?
– Med SmartDok som produkt: “WOW, dette er stort og komplekst!”.
– Med SmartDok som arbeidsplass: “WOW, dette blir gøy!”
– Da jeg først kom til SmartDok var jeg både ny i selskapet og i nord. Jeg gledet meg til første dag på jobb og ble møtt med smil og åpne armer. Den første perioden min her har vært utrolig bra. Jeg opplever å bli sett, bli hørt, få ansvar og bli utfordret.
Hva er det du trives mest med å jobbe som UX designer?
– Som UX designer har man en variert hverdag. Noe av det viktigste vi gjør er å snakke med brukerne våre. Siden SmartDok er et såpass stort produkt er også bruken av produktet blant kundene våre veldig variert. Jeg lærer alltid noe nytt etter å ha snakket med brukerne. Måten de samhandler med produktet og tilpasser det sine behov er noe av det som fascinerer meg mest.
– Det er veldig gøy å få være å forme hvordan produktet utvikler seg og å bygge et nyttig og verdifullt verktøy som som forenkler arbeidshverdagen til så mange.
Har du noen framtidsdrømmer/-planer?
– Oi, det er mye jeg har lyst til å se, gjøre og oppnå. I første omgang er det reising som står høyest på lista. Og så syns jeg det er veldig gøy å flippe leiligheter, så vi får se om det kommer noen kule prosjekter etterhvert.
Fra kystradar til mobilutvikling
Marius Manskow Levang er født og oppvokst i Tromsø, tok fagbrev som dataelektroniker, og hadde læretiden i forsvaret. Han fortsatte 3 år i forsvaret som systemtekniker på Kystradar Træna, men fant ut at han heller ville bli utvikler, så han tok Bachelor i informatikk i Tromsø.
Etter det jobbet han 2,5 år som full-stack webutvikler på Nasjonalbiblioteket i Mo i Rana, hvor han jobbet med mange forskjellige teknologier og rammeverk. I sommer var hans forlovede ferdig med studiene, og de flyttet tilbake til Tromsø. Her så han at SmartDok søkte etter en mobilutvikler, og sendte en søknad etter som han synes både mobilutvikling og bransjen høres veldig spennende ut. Så fikk han etter hvert jobben og begynte 23. september i fjor.
Hva er førsteinntrykket med å jobbe i SmartDok?
– SmartDok er full av trivelige folk som tar vare på sine ansatte, og har mye forskjellig å jobbe med. SmartDok er et stort produkt, og det har vært mye å lære seg. Mange av teknologiene hadde jeg ikke jobbet med før, og bygg- og anleggsbransjen var jeg heller ikke veldig kjent med.
Hva er det du trives mest med å jobbe som systemutvikler?
– Det mest fascinerende er at det er alltid noe nytt. Det er alltid noe å lære seg, nye oppgaver og metoder og teknologier forandrer stadig på seg. Jeg hadde fort kjedet meg hvis jeg hadde en repetitiv jobb, så det å jobbe som utvikler passer perfekt.
Har du noen framtidsdrømmer/-planer?
– I karrieresammenheng planlegger jeg å fortsette med utvikling eller relaterte oppgaver så lenge jeg kan jobbe. Utenom jobb driver jeg en del med jakt og fiske, så drømmen er å få seg en hytte i et ypperlig terreng!